Çocuklara Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

21.yüzyıla geldiğimiz bu zamanlarda, artık birçok isteğe çok daha kolay ve hızlı cevap verilebilmektedir. Küçüklüğümüzde çok zor ulaştığımız oyuncaklara, şuan birçok farklı modeli ve markası ile birlikte bulabilme, seçebilme ve imkânlarımız dâhilinde alabilme şansımız vardır. Bu bir bakıma tüm çocukların oyuncak sahibi olmasına imkân verse de bir bakıma da aileler için kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Üst-sosyal ekonomiye sahip bir aile bile,  her tür oyuncağı çocuğuna alması; bazen onun yararına değil aksine çocuğun zararına olabilmektedir. O sebepledir ki, oyuncak elbette çocuğa alınmalıdır ama ebeveynler tarafından seçilerek alınmalıdır.

Oyuncak Seçiminde Sosyo Ekonomik Farklılıklar

Ebeveyn ve çocukları üzerinde yapılan araştırmalar göstermektedir ki; üst ve alt sosyo ekonomiye sahip aileler oyuncak seçerken farklı seçimler yapmaktadır. Üst-sosyo ekonomiye sahip aileler satın alırken; yaş, çocuğunun gelişim düzeyi, oyuncağa olan ilgisi ve eğlendirici olmasına dikkat etmektedir.

Alt-sosyo ekonomiye sahip aileler ise; oyuncağın fiyatına, dayanıklı olmasına ve çocuğunun cinsiyetine uygun olmasına dikkat etmektedir. Elbette araştırmalarda ebeveynlerin hepsi genel olarak oyuncakların eğitici ve öğretici olması gerekliliğinden bahsetmiştir. Fakat ailenin bulunduğu sosyo kültürel durum ve ekonomik imkânları oyuncak seçiminde önemli bir etmen olacaktır. Özellikle yurt dışından getirilenlerin fiyatları yerli malı ürünlerden çok daha pahalı olacaktır. Bu sebeple seçerken yerli malı üretim yapan firmalar seçilebilmektedir. Yerli malı üretimin desteklenmesi her alanda olduğu gibi oyuncak seçiminde de gerekmektedir.

Uzmanlar Neler Diyor?

Çocuklara oyuncak seçerken dikkat edilmesi noktaları şu şekilde sıralamaktadırlar:

 • Alınan oyuncak çocuğu başarısızlığa düşürmemeli, onu oynama konusunda teşvik ettirmelidir.
 • İlgisini çekmeli tekrar tekrar oynamaktan keyif almalıdır.
 • Küçük çocukların ellerindeki her türlü eşyanın dayanıklı ve sağlam olması gerektiği unutmamalıdır. Bu sebepledir ki, oyuncak seçiminde de dayanıklı olmalı ve çabuk bozulma ihtimali olmamalıdır.
 • Tek yönlü bir oyuncak çocuğun hayal gücünü geliştirmesine faydası olmamaktadır. Yalnız şu da bir gerçektir ki, oyuncağa da farklı yönler katabilmeyi ve farklı şekillerde de kullanabileceğini göstermek gereklidir.
 • Bazı oyuncaklar çıkardıkları ses, ya da görsel olarak küçük çocukların ilgisini çekmemekte hatta onları ürkütebilmektedir. Bu sebeple çocuklarda endişe yaratmamalıdır.
 • Gelişme çağındaki bir çocuğun, kas kuvvetini etkileyip geliştirecek yönde olmalıdır. İnce ve kaba motor çalıştırmayı öğrenmek gelişimlerinin önemli bir parçasıdır.
 • Cinsiyet ayrımı yapmak uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır. Erkek çocuklara pembe renk alınabileceği gibi, kız çocuklara da araba alınabilmelidir. Bu gelişimlerinin önemli bir parçasıdır.

Puzzle (Yap-Boz) Oynayan Çocuklar

Puzzle (yap-boz) farklı sayıdaki parçaların bir araya gelerek anlamlı resim veya fotoğraf oluşturulmaya çalışılan konsantrasyonu yüksek bir oyuncaktır. Zorluğuna göre farklı sayıda, büyüklükte ve renklerde değişebilmektedir. Çocuklar için faydalarını şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Parçaları yerlerine koyarken ince motor becerisini geliştirmektedir.
 • Problem çözme konusunda çok başarılı bir oyundur.
 • Farklı şekilleri bir araya getirme yetisi sebebiyle, şekilleri tanımlama ve öğrenme konusunda beceri geliştirmektedir.
 • Tam bir hafıza oyunudur. Tekrar tekrar oynanabilen puzzle, hafıza gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Parçaların yerlerini koyarken hatırlaması sayesinde tekrar oynadığında daha hızlı tamamlamaya başlayacaktır. Görsel hafızayı geliştirmeye katkı sağlamaktadır.
 • Çocuk oynarken, kendi stratejisini kendi belirlemeyi öğrenecektir. Bazı çocuklar renklerine göre ayırırken, bazıları objelerin resmine göre ayırmaktadır. Bu da kendi öğrenme biçimini kendi planlamasında fayda sağlamaktadır.
 • Puzzle’ı tamamladıkça özgüveni gelişecektir. Başarıyı, tatmini hissedebileceği türden bir oyundur.
 • Puzzle tamamlandığında gerçekleştirilen resim ile ilgili hayaller kurulabilir, kendisine sorular sorulabilir ve oyuncakları ile birleştirilip oyananabilmektedir.

Puzzle (Yap-boz), çok farklı seçenekleri ile ekonomik bir oyuncaktır. Bu sebeple, her aile tarafından tercih edilebilmektedir. Ayrıca hem eğitici ve öğretici olması hem de çocukların eğlenceli vakit geçirebilmesine olanak sağlamaktadır. Elbette her çocuk puzzle’a hemen alışamayabilir, çünkü yüksek konsantrasyon ve sabır gerektirmektedir ki, bu konu çocuklar olunca zor olabilmektedir.  Bunun için çocukların puzzle oynamaya alışmasında ebeveynlere öneriler şu şekildedir:

 • Çocuğunuzu çok küçük yaşlarda çok az parçalı puzzle’lar alarak alıştırmaya erkenden başlamak ileri yaşlarda daha kolay sevip, alışması için önemlidir.
 • Elbette sevdiği bir karakteri seçmek çok büyük avantaj olacaktır. Çocuklar sevdiği karakterlerin parçalarını birleştirip oluşturmayı görmekten mutlu olacaktır.
 • Konstanrasyonunu yükseltmek için öncelikle az parçalı puzzle’lardan başlayıp yavaş yavaş sayısını arttırmak faydalı olacaktır.
 • Elbette her çocuğun karakteri, ilgisi çok farklı olabilmektedir. O yüzden her çocuk puzzle oynamaktan mutlu olmayabilmektedir. Bu sebeple, puzzle yerine günümüzde eğlenceli parçaları birleştirip yine oynayabileceği türden birçok çeşit farklı oyuncak bulunmaktadır.

Yaşa Göre Puzzle Seçimi Şu Şekilde Yapılabilmektedir:

 • 2 yaş öncesi 2-6 parça puzzle
 • 2-3 yaş 9-12 parça
 • 3-5 yaş 12- 50 parça
 • 5-6 yaş 50-100 parça
 • 6-7 yaş 100-200 parça
 • 7-8 yaş 200 parça ve üzeri

Çocuk Puzzle – Yap Boz Çeşitleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk puzzle / yap-boz çeşitlerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s