Çocuklarda Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Diş fırçalamak, bebeklikten itibaren öğrenilmesi gereken günlük bir alışkanlıktır. Çok küçük yaşlarda bu alışkanlığı kazanan çocuklar ileriki yaşlarda oluşabilecek sağlık problemlerinin de önüne geçmektedir. Günümüzde aileler gelişen imkânlarla beraber, çocuklarının gelişiminde diş fırçalamayı günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmeye başlamışlardır. İlgi çekici diş fırçaları ve çocukların tatlarını sevebileceği bebek macunları çocuklarda fırçalama isteği oluşturmaktadır. Çocukların resimli kitaplarının bir çocuğunda da artık bunun önemini belirten renkli dünyalar görebilmekteyiz. Peki, çocuklarımızda süt dişleri neden önemli, erken zamanda kaybedilen süt dişlerinin etkileri neler olabilir, diş fırçalama ne şekilde olmalı, çocuklarımıza satın alırken hangi tip diş macunları seçmemiz gerekmektedir?

Erken Kaybedilen Süt Diş

Çocuklar genellikle 2,5 -3 yaşlarında 20 tane diş çıkarmaktadır. Bu dişler süt dişleridir ve hepsi düşüp ileride yerine kalıcı dişler gelecektir. Süt dişleri çürümeye çok yatkındır. Çünkü normal dişlere göre daha az mineral içermekte ve daha organik yapıda bulunmaktadır. Bu sebeple okul öncesi yaşlardaki süt dişlerin özellikle beslenmeden kaynaklı hızlı çürüme ve bununla birlikte erken süt dişi kaybı oluşabilmektedir. İncelemeler göstermiştir ki; bebek yaşlarda emziğin ve biberonun reçel ve şekerli besinlere batırılıp verilmesi ve de özellikle uyku aralarında şeker içerikli içecek ve gıdaların tüketilmesi dişlerin çok daha hızlı zarar görmesine sebep olabilmektedir. “Nasıl olsa süt dişleri düşecek yerine yenileri gelecek” denilmesi doğru değildir. Yeni kalıcı dişler çıksa bile diş çarpıklığı, çene gelişim bozukluğu ve genel sağlık hastalıkları (romatizma/kalp sağlığı) gözükebilmektedir. Bu sebeple süt dişlerinde de çürüme, ağrı,pis koku gözlemleniyorsa diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

Dişleri Düzenli Fırçalayan Çocuklar

Bebeklerde 6 ay sonrasında ( ek gıdaya geçiş ile birlikte) temiz tülbent veya gazlı bez ile çıkmış minik dişler temizlenmesi önerilmektedir. Arka dişlerinin de çıkması ile birlikte diş fırçası alışkanlığı kazandırılmalıdır. Diş fırçaları yumuşak kıllı, fırçalama esnasında kullanımı kolay olmalıdır. Önceleri sadece su ile de fırçalanabildiği gibi florür içermeyen bebek macunları tatları eğlenceli ve yutulabildiği için tercih edilebilmektedir. Nohut tanesi kadar konulan macun ile günde 2 kere dişlerin temizlenmesi sağlanmalıdır. Bebek macunlarının kullanım süresi kısadır ve 1 ay içinde tüketilmesi gerekmektedir. İleriki yaşlarda da çocuk diş macunları bulunmaktadır, bunların içeriğindeki florür oranı da düşüktür ve belli bir miktarı diş gelişimi için gereklidir. Özellikle tükürmeyi öğrenen çocuklar için tavsiye edilmektedir. Satın alabileceğiniz bebek ve çocuk diş macunlarını yakından inceleyelim:

Bebek Diş Macunları

Bu tip diş macunlarının en önemli özelliği yutulabilir olmasıdır. İçeriğinde florür içermemektedir. Bazı markalarda yapay tatlandırıcı ve renklendirici bulunmamaktadır. Her markanın içeriğinde organik bazı özler bulunmaktadır. Bunlar; calendula (aynısefa bitkisi) özü, papatya, ıhlamur, huş ağacı özü, aloe vera, laden rezinesi, çay ağacı gibi organik zararsız maddeler kullanılmaktadır. Bazı markalarda diş çıkarma döneminde yaşanan ağrıları azaltan diş jelleri de bulunmaktadır.

Yaş Aralığı:0-3 Yaş

Bebek Diş Macunu Çeşitleri:

Sizler için araştırıp seçtiğimiz bebek diş macunu çeşitlerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Küçük Çocuk Diş Macunları

Bu tip diş macunları 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Özellikle tükürmeyi yeni öğrenmeye başlayan çocuklar içindir. Bazı macunlarda az içerikli florür bulunabilir ya da yine hiç florür içermeyen macunlar bulunmaktadır. Bazılarında içeriğini tatlandırmak için kullanılan aromaların oranı yüksek olabilmektedir.

Yaş Aralığı: 3-6 Yaş

Küçük Çocuk Diş Macunu Çeşitleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz küçük çocuk diş macunu çeşitlerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Florürlü Çocuklar Diş Macunları

Bu tip diş macunları 6 yaş ve sonrası için içeriğinde florür olan macunlardır. Yetişken macunlardan farklı olarak florür düzeyi düşüktür (en fazla 500 ppm) ve içeriğinde organik maddeler bulunmaktadır. Florür diş minetisi sertleştirmektedir. İlerleyen yaşlarda diş minesinin gelişimi için florür tavsiye edilmektedir.

Yaş Aralığı: 6+

Florürlü Çocuk Diş Macun Çeşitleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz florürlü çocuk diş macunu çeşitlerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

En Önemlisi Alışkanlık Kazanmak

Küçük yaştan itibaren anne baba olarak çocuklarımıza örnek olmamız, ve diş temizliğinin onların gelişimleri için önemli olduğunu anlatabilmemiz gerekmektedir. Düzenli diş fırçalamaya teşvik etmek, onların anlayabileceği renkli kitaplarla bunu anlatabilmek ve en önemlisi ebeveyn olarak düzenli kendi diş temizliğimizi gerçekleştiriyor olmak çocukların alışkanlık kazanmasında çok önemli bir etkendir. Diş fırçalama alışkanlığını kazanan çocuklar, ileriki yaşlarda karşılaşabileceği sağlık problemlerinin önüne geçeceklerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s