Fıstık Ezmesi Kaşıklayan Çocuklar

Kaşıklayarak yediklerimizin ağzımızda unutulmaz tatları ve anları vardır. O lezzetli tadı yediğimiz anı, yeri, zamanı ve birlikte yediğimiz kişiyi kesinlikle çok iyi hatırlarız. Bu gerçekten yediğimizin bizde uyandırdığı hislerle alakalıdır. Yediğimiz yiyecek, kaşıkladığımız anda bizi gerçekten çok iyi hissettirmiştir. Fıstık ezmesi de bizi bu noktada çok iyi anılara taşıyan unutulmaz bir yiyecektir.

Ne Zaman Tanıştık?

Kavrulmuş fıstıkların çok iyi bir şekilde ezildiği tam kıvamında bırakıldığı bir tattır. İsteğe göre içine şeker, tuz, tatlandırıcı ekleyerek tadı zenginleştirilmektedir.  19. Yüzyılda bulunan bu lezzetli tadın patenti Kanadalı Marcellus Gilmore Edson tarafından alınmıştır. O zamanlarda zenginler tarafından sevilerek tüketilmektedir. Ayrıca doktorlar tarafından hasta olanlara  da yüksek proteine sahip olması sebebiyle verilmiştir.  Pürüzsüz olarak yapılması ise 1930’lu yıllara dayanmaktadır. Yayıklama yöntemi dediğimiz yayık aletinin kullanılması pürüzsüz, kremamsı yapı olan Skippy marka fıstık ezmesini ortaya çıkarmıştır.

Nasıl Kaşıklamadan Durabiliriz ki ?

Yakın zamana kadar fıstık ezmesi ciddi alerjik etkiye sahip olarak görülmekteydi. 2015 yılında yapılan araştırmalar gösterdi ki, çocuklara erken yaşta verilen fıstık ezmesinin alerjinin önüne geçmektedir. Faydaları ise birçok yiyecekte bulunmayacak şekilde fazladır.

 • Tam bir protein deposudur.
 • Potasyum zengini ve içeriğindeki B6 vitaminiyle yorgunluğa, halsizliğe çok iyi gelmektedir.
 • Doymamış yağ olan sağlıklı yağlara sahiptir.
 • Kalp dostudur ve yüksek lif oranına sahiptir.
 • Triptofan aminoasidi sayesinde sakinleşip daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olmaktadır.

İçeriği temiz fıstık ezmelerinin her yaşta kişiye çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu sebeple tadı da lezzetli olan fıstık ezmesini çocuklarımızdan esirgemeden ona ulaşmalarını sağlamak için, küçük yaşlarda tattırmak gerekmektedir. Eskiden 3 yaşın altındaki çocuklara vermeye çekinilirken şimdi ise 6 ay sonrasındaki bebeklere bile tavsiye edilmektedir. Elbette buradaki doz, ailenin alerji geçmişi ve çocuğu takip etmek gibi unsurları göz ardı etmemek gerekmektedir.

Kaşık Tutamayanlara Parmak

Ulusal Sağlık Enstitüsü güvencesiyle çocuklarımıza daha henüz kaşık tutamazken verebileceğimiz fıstık ezmesini, evde kendi imkânlarımızla kolayca yapabilmekteyiz. Sağladığı faydaların yanında düşük ücretli ve her aileye ulaşabilmek imkânı ile sağlıklı bir yiyecektir. Özellikle minik parmakları her an içinde yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Çeşitleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz fıstık ezmesi çeşitlerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

  Refika’nın Yemek Okulundan harika bir fıstık ezmesi tarifi artık evde fıstık ezmesi yapmak da çok kolay 🙂

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s