Kitap Seven Çocuklar

Sizce her evde bir kitaplık mevcut mudur?  Günümüzde birçok aile ya da birey evinin boyutuna göre kitaplık seçimi yapmaktadır. Bu ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkmıştır. Yeni doğandan yaşlısına her yaşa uygun farklı tür ve nitelikte basılı materyallerin bulunması, günümüz şartlarında artık çok daha kolay ve hızlıdır. Bu materyallerin başında da kitap gelmektedir. Okul öncesi yaşlarda çocukların kitaplar ile tanışması da ebeveynlerinin evindeki kitaplığı keşfetmesiyle ortaya çıkabilmektedir.

Hayallerine Sarıl

Çocuğun içerisindeki merak ve öğrenme isteği doğduğu an başlamaktadır. Anlamak ve hayal kurmak için bilmeye, öğrenmeye ihtiyaç duymaktadır. Kimi zaman yanındaki anne babasını örnek alarak, kimi zaman da kendilerine okudukları o değerli kitaplar sayesinde hayatı öğrenmeye başlamaktadır. Öğrendikleriyle de sevdiği oyuncakları oynatmakta, hayallerini yaratmakta ve o hayalleri sayesinde de büyümektedir. Büyürken yanındaki arkadaşlarını da hayallerine eklemeye başlamaktadır. Ve işte okunulan o hikâyeler ve hayaller birlikte yol alıp çocukluğumuza hayat katmaktadır.

Her Koşulda Başarı

Küçük yaşta kendisine alıştırılan kitaplar, çocuklarda ileri yaşlarda ciddi başarılara imza atmasında yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda erken yaşta kendisine okunan kitaplar sayesinde çocukların hızlı gelişen bir dil becerisine sahip olduğu belirlenmiştir. Okuma yazmayı öğrendiği yaşlarda da derslerinde başarılı olmaktadır.  Sadece sözel ağırlıklı derslerde değil aksine matematik gibi sayısal derslerde de hızlı algılama, çözme gibi yetenekler gözlemlenmektedir. 10 yaşına kadar 45 milyon kelime duymuş bir çocuk, derslerindeki başarılarının yanı sıra sosyal çevresindeki ilişkilerinde de başarıyı yakalamaktadır. Elbette gün içerisinde en az 15-20 dakika okuyan bir çocuğun başarıyı yakalaması evdeki ebeveynin desteğiyle olmaktadır.

Alışkanlık Kazanmak Kolay Mı?

Günümüzde çok küçük yaşlarda bile çocuğun tanışabileceği kitaplar mevcuttur. Sadece sayfalarına dokunabileceği, renkleri görebileceği ve merak duygusunun uyandırılacağı birçok çeşit bulunabilmektedir. Önemli olan ise doğru kitabı, doğru zaman içerisinde doğru kişiyle buluşturmaktır. Okumaktan hoşlanmadıklarını ifade eden kişilerin büyük bir çoğunluğunun çocuklukta edinemediği alışkanlık ve merak duygusu bulunmaktadır. O sebeptendir ki, çocuklarımıza okuma veya dinleme alışkanlığı kazandırırken neler yapabileceğimiz önemlidir.

  • İlk adım için belirli bir yaşı beklememek gerekmektedir. Her yaş için uygun, çeşitli basılı materyaller bulunmaktadır.
  • Öncelikle ebeveyn olarak sizin kitap okumanız gerekmektedir. Okuduğunuzu gören çocuğunuz sizi örnek alıp merak etmeye başlayacaktır.
  • Bunun öncelikle alışkanlığa dönmesi gerekmektedir. Yapılmış olması için değil, hayatın akışının içinde okumanın yeri her daim olduğu çocuk tarafından benimsenmelidir. Bunun için belirli okuma saatlerinin yapılması çok güzel bir rutin oluşturacaktır.
  • Sadece çocuğa özel bir kitaplık alınmalıdır. Bu alışmasında ve kendi kitap seçimlerini yapmasında yardımcı olacaktır.
  • Okuma yazma yaşında olmayan çocuğunuza okuyacağınız kitaplarda dikkat edilmesi gereken temel adım doğru şekilde okumaktır. Dinlerken hayalinde canlandıracağı, çoklu ses tonu ile yapılan bir anlatım aklında kalıcı ve merak uyandırıcı olacaktır.
  • Kendi kitaplığını oluşturmasına izin verilmelidir. Farklı yaşlarda farklı tür basılı materyaller ilgisini çekebilmektedir. Böylece kendi seçimlerini yapmaya başlayan çocuğun özgüveni de gelişecektir.
  • Resimli materyalleri karalamasına, resimler çizmesine izin verilmelidir. Hayallerini buradaki resimle birleştirebilir ve böylece yeni hikâyeler geliştirebilecektir.

Okuma yazma oranın artmasıyla evlerimize basılı materyalleri sığdırmaya başladık. Zaman ilerledi ve artık basılı materyal yeterli kalmadı. Her daim yanımızda olan sanal ortamdan; öğrenmeye, bilgi vermeye ve almaya başladık. Modern çağ ile birlikte yakalamaya çalıştığımız hayatımızı bu kadar hızlı şekilde takip etmek bizler için çok değerli oldu. Bu insanoğlunun hızlı gelişimi için de gerekli olan ve ihtiyaç olandır. Aynı bizim evlerimizde ihtiyaç duyduğumuz kitaplık gibidir. Her ne kadar günümüzde sanal ortamdan faydalanabileceğimiz sonsuz bilgi var olsa da, gelişimimize katkı sağlayacak çocuklarımıza miras olarak kalacak kitapların yerini asla dolduramayacaktır.

Çocuk Odası Kitaplık Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk odası kitaplık modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

İncelememizi isteyeceğiniz site önerileriniz için bize yazın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s