Islandığımızı Hissetmeden Yağmur Altında Oynamak

Yağmur yağmaya başladığında kahvemizi alır ve penceremizden dışarıyı seyrederiz. Belki penceremizi biraz aralayıp toprağın kokusunu içimize bir süreliğine çeker sonra da koltuğumuza geri döneriz. Böyle ıslak günlerde evde kalıp film seyretmeyi çok sevdiğimizden bile bahsederiz. Dışarıda yağmur yağdığında evde oluyor olmamız bizim için sanki bir şanstır. Peki, neden ıslanmayı sevmediğimizi düşündünüz mü? Büyüklerimiz bizi küçüklüğümüzden beri ıslanıp hasta olmamızdan korktukları için yağmurlu havada dışarı çıkarmamıştır. Sokaklar ve parklar boş kalmıştır. İnsanlar dışarıda vakit geçirmeden kapalı işyerlerine ve evlerine gitmeye çalışmışlardır. Çünkü geçmiş zamanda kendimizi doğru şekilde koruyabileceğimiz materyallere ya sahip değildik, ya da bu ürünlerle ilgili bilgimiz yoktu. Bundan dolayı ıslanmama gerekliliği bizim için bir alışkanlığa dönüşmüştür. Bu alışkanlık büyüklerimizden bizlerin zamanına kadar geldi, ya gelecekte çocuklarımız?

Geçmişten Bu Zamana Islanmak

Bizler geçmişten bu zamana kadar yağmurlarla çok barışık olmasak da, ıslanmamızı engelleyen materyallerin bulunması çok esiklere dayanmaktadır. 1823 yılında ilk Charles Macintosh tarafından su geçirmeyen materyal bulunmuştur. Kauçuğu petrolün içinde eritip bazı kumaşları bunun içine ekleyince yağmurluk giyiminin temellerini atmıştır. Sonraki zamanlarda bu materyalden yola çıkarak üzerinde gelişmeler yapılmıştır. Daha kokusuz, terletmeyen, nefes alabilen ve su geçirmez özelliğiyle 1969 yılında Wilbert L.Gore tarafından Gore-Tex kumaşı bulunmuştur. Bu yağmurluklarda kullanılan bir laminat türü olmuştur. Diğer türlere göre dayanıklı ve başarılı bir kumaştır. Elbette polyester kaplama ve naylon türlerini de yağmurluklarda çokça görülebilmektedir. Gore-Tex kumaşı, polyester ve naylon kumaşların üzerine birleştirilerek de oldukça kullanışlı yağmurluklar üretilebilmektedir.

Dayanıklı Mı Geçirmez Mi?

Islanmadan yağmurda vakit geçirmeye başladığımız bu zamanlarda yağmurluk seçimlerinde dikkat edebileceğimiz belli başlı konulardan biri elbette suyu geçirmiyor olmasıdır. Ancak bir yağmurluğun su geçirmiyor olması yağmur altında uzun saatler vakit geçirmeniz için yeterli değildir. Bunun yanında nefes alabilen, ısıya dayanıklı, rüzgâra dayanıklı, sizi üşütmeyen ve koku yapmayan özelliklere sahip olması da önemlidir. Özellikle yağmurda ıslanmayı en çok seven çocuklarımıza yağmurluk ve yağmur tulumları gibi seçimler yaparken bunları kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir. En çok tercih edilen yağmurluk türü polyester kumaş kaplama türüdür. Bu kumaş türü suya dayanıklıdır, rüzgâr geçirmezliği de başarılıdır ama nefes alabilme özelliği uzun süre yağmur altında kalınca yeterli değildir. Astarı pamuk ile kaplanan polyester olan bir yağmurluk kesinlikle çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Özellikle bazı markalarda ‘dayanıklı su savar’ özellikli yağmurluklar bulunmaktadır. Bu özellik çocuklarımızın uzun süre yağmur altında kaldıktan sonra suyun soğukluğunun içine sinmesini engeller ve böylece çocuklarımızı üşütmeyecektir. Elbette fiyat performansı burada önem taşımaktadır. Birçok özelliği bulunan yağmurlukların fiyatları da diğerlerine göre daha pahalı olmaktadır. Naylon türevi yağmurluk modelleri en ucuz olanlarıdır. Su geçirmezliği %100 değildir ve nemi maalesef ememediğinden koku ve terleme yapmaktadır. Kısa süreli yağmur altında kalmalar için yeterli bir yağmurluk türüdür. Fakat konu çocuklar olunca bu süre pek kısa olmayacaktır.

Yağmur Altında Oynayalım

Geçmişten günümüze öğrenilen birçok alışkanlık bulunmaktadır. Bir kısmı doğru bir kısmı ise o zamanda doğru olan alışkanlıklardır. Günümüzde bu alışkanlıkların birçoğu, çocukların istekleri ve merakları keşfedilirken yıkılmaktadır. Birçok yeni imkân ve buluş buna olanak sağlamaktadır. Çocuklarımızı yağmurda ıslanmalarını engelleyecek yağmurluklarını giydirerek, onları uzun saatler dışarda eğlenebilecekleri ortamlar yaratılabilmektedir. Bu ortamı sağlayarak;

  • Mutlu, enerjisini sağlıklı bir şekilde harcayan çocuklar yetiştirilmektedir.
  • Sağlıklı büyümelerine, fazla kilolu olmalarını engellenebilmektedir. Gelecekte kalp hastalığı diabet gibi sorunlardan korunacaklardır.
  • Yağmurlu bir hava bile D vitamini almasını sağlamaktadır.
  • Çocuğun motor becerilerinin gelişimine ve kaygan ıslak ortamda dengesini sağlayabilmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Yağmurda oynanabilecek yeni oyunlar yaratmalarına olanak sağlayacaktır.
  • Suyu, ıslanmayı hatta kirlenmeyi keşfedeceklerdir.
  • Farklı hava koşullarında kendilerini nasıl korumaları ve nasıl giyinmeleri konusunda birçok beceriye sahip olacaklardır.

Yağmur yağması artık her mevsimde mümkün olabilmektedir. Önemli olan hava derecesi ve yağmurun şiddetidir. Bunları takip ederek, çocuklarımız uygun hava koşullarında kendilerini koruyabilecekleri ortamlarda özgürce eğlenmeli ve öğrenmelilerdir. Pencerelerin arkasında olacakları bir dünya onlara yeterli olmayacaktır.

Çocuk Yağmurluk Modelleri

Sizler için araştırıp seçtiğimiz çocuk yağmurluk modellerine hızlıca ulaşabilmeniz için aşağıdaki marka logolarının üzerine tıklayabilirsiniz.

Goznurunet’in videosuyla isterseniz evde yağmurluğunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

İncelememizi isteyeceğiniz site önerileriniz için bize yazın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s